top of page

Biust w ruchu


Nikogo nie dziwi, że, aby efektywnie, bezpiecznie i komfortowo uprawiać sport, trzeba mieć odpowiednio dobrane obuwie sportowe. Pomaga ono uniknąć ewentualnych kontuzji i urazów. Ale w ruchu pozostaje całe nasze ciało, w tym również piersi − dlatego w przypadku kobiet równie istotne jest ćwiczenie w dobrze dopasowanym, zarówno pod względem konstrukcji, jak i rozmiaru, biustonoszu sportowym.

Panache Sport na fiszbinie, miseczki B-J, obwody 60-90cm

Dlaczego nie możemy ćwiczyć w zwykłym, codziennym biustonoszu?

Nienoszenie specjalistycznego biustonosza sportowego w czasie uprawiania sportu, a korzystanie z biustonosza bieliźnianego, używanego na co dzień, który nie jest przeznaczony do uprawiania w nim aktywności fizycznej, może doprowadzić do powstania bolesnych otarć oraz narazić struktury więzadeł i powięzi na rozciąganie, a przez to późniejsze opadanie biustu. Dzieje się tak, gdyż konstrukcja codziennych biustonoszy bieliźnianych nie jest zaprojektowana do powstrzymania gwałtownych ruchów biustu w czasie wzmożonej aktywności fizycznej.

Piersi, bez względu na to, czy są małe, czy duże, nieodpowiednio zabezpieczone podczas ruchu sprawiają ból i są narażone na ryzyko opadania, gdyż niezależnie od ich wielkości pozostają pod wpływem siły grawitacji. Podczas wykonywania ćwiczeń ruszają się razem z nami, we wszystkich kierunkach: z boku na bok, z góry na dół, z przodu do tyłu. Bezustannie, niestrudzenie, non stop. Ten powtarzający się ruch może rozciągnąć mechanizm podtrzymujący i kształtujący pierś, którym są struktury więzadeł i powięzi. Struktury te są dość wytrzymałe i spoiste, ale jednocześnie elastyczne. Jak wszystkie tkanki ulegają one wydłużeniu pod wpływem systematycznego bodźca rozciągającego, jakim w przypadku piersi jest siła ciążenia (grawitacji), nasilana podczas biegania, skakania w postaci falowania piersi (siły odśrodkowej).

Na temat idealnej bielizny sportowej opowiadałam również w Pytanie na Śniadanie. Zobacz materiał klikając w zdjęcie poniżej.

Jakie warunki musi spełniać biustonosz sportowy?

Panache Sport na fiszbinie, miseczki B-J, obwody 60-90cm

1. Zakres rozmiarów − przede wszystkim nie rekomenduję uprawiania sportu w topach sportowych, które są numerowane według zasady konfekcyjnej, czyli XS, S, M, L, XL, gdyż takie nie zapewniają optymalnego podtrzymania biustu. Dobry biustonosz sportowy powinien mieć rozmiar obwodu biustonosza i rozmiar miseczki. Wybieraj te, które mają miseczki wyrażone literką, czyli B, C, D, DD, E, F FF, G, GG. H, HH, J, i rozmiar pasa obwodu biustonosza wyrażony cyfrą: 60, 75, 90, 105 itp. Takie zagwarantują stabilne podtrzymanie podczas ćwiczeń.

2. Właściwie profilowana miseczka − polecam wybór tych wykonanych metodą enkapsulacji polegającej na umieszczeniu, ukształtowaniu i podtrzymaniu każdej z piersi w oddzielnej przestrzeni. Nie zalecam modeli bazujących na metodzie kompresji, ponieważ przyciskają one piersi do klatki piersiowej, w efekcie spłaszczają je. W taki to właśnie sposób topy kompresyjne zapewniają podtrzymanie. Kobiety z małym biustem gubią w nich piersi całkowicie, a u tych z dużym biustem powstaje tak zwana monopierś, czyli bryła stworzona z dwóch zmiażdżonych i złączonych ze sobą piersi, która z każdym ruchem ciężko opada, sprawiając ogromny ból. Oprócz bólu skóra jest też narażona na odparzenia, gdyż piersi nie są od siebie odseparowane za pomocą oddzielnie uformowanych miseczek, ale spłaszczone i przyciśnięte jedna do drugiej. Dla lepszego komfortu fizycznego i wizualnego wybieraj więc staniki sportowe posiadające oddzielne miseczki dla każdej z piersi, które odpowiednio je podtrzymują oraz kształtują, oddzielając je tym samym od siebie. Mogą być one miękkie, ale umieszczone na fiszbinie lub mogą posiadać termicznie kształtowane, piankowe miseczki (na fiszbinie lub bez), umieszczone wewnątrz biustonosza. Takie biustonosze zapewnią komfort, kobiecy kształt biustu i maksymalne podtrzymanie bez konieczności przyciskania go do klatki piersiowej.

3. Fiszbiny – zdecydowanie tak! Dają dodatkowe podtrzymanie i kobiecy kształt biustu. Rewelacyjnym rozwiązaniem są wbudowane w miseczki, prawie niewyczuwalne, fiszbiny zatopione w silikonie.

4. Wygodne ramiączka − wskazane są szerokie, miękko podszyte, rozkładające nacisk na ramiona w trakcie ćwiczeń. Dobrze, gdy posiadają możliwość krzyżowego spięcia na plecach, bo poprawiają w ten sposób postawę, prostują sylwetkę i zwiększają podtrzymanie, dodatkowo zbierając biust.

5. Oddychający materiał − dobry biustonosz sportowy powinien być wykonany z oddychających materiałów, które odciągają wilgoć z powierzchni ciała. Po jego zdjęciu zauważysz, że materiał jest wilgotny, a twoje ciało pozostało suche. Tylko takie tkaniny zapewniają komfort podczas treningu.

6. Gładkie miseczki i płaskie szwy − pierwsze zapobiegają otarciom i zapewniają komfort noszenia, a drugie pozostają niewidoczne pod dopasowaną sportową odzieżą.

Ten temat bardzo dokładnie omówiłam podczas FB LIVE. Obejrzyj nagranie i zostaw po sobie ślad w komentarzu.

Z fiszbinem czy bez?

Panache Sport bez fiszbiny, miseczki C-H, obwody 60-90

Wśród biustonoszy enkapsulacyjnych dostępne są dwie wersje: z fiszbinem lub bez. Wersja bezfiszbinowa jest zalecana do spokojniejszych dyscyplin sportowych, takich jak joga czy pilates, a ta z fiszbinem do intensywniejszych ćwiczeń. Wybór właściwej konstrukcji jest jednak wynikiem indywidualnych preferencji − wybierz dla siebie tę, w której czujesz się najwygodniej i twój biust najbardziej stabilnie.

Jak dobrać rozmiar w biustonoszu sportowym?

Panache Sport bez fiszbiny, miseczki C-H, obwody 60-90

Biustonosz sportowy powinnaś dobierać, stosując te same wytyczne, które obowiązują przy wyborze biustonosza bieliźnianego.

Zaczynamy więc od wyboru właściwego obwodu pasa biustonosza. Jest on najważniejszą częścią biustonosza zapewniającą piersiom aż 80% podtrzymania. Radzę, abyś przy wyborze biustonosza sportowego również zaczęła przymiarką mniejszego obwodu pasa biustonosza niż twój rzeczywisty wymiar klatki piersiowej ― jeśli na przykład twój obwód pod biustem to 79 cm, wypróbuj rozmiar 75. Nie polecałabym jednak radykalnie zaniżać rozmiaru obwodu pod biustem. Powodem tego jest ciągła „praca” naszej klatki piersiowej podczas wykonywania ćwiczeń – klatka powiększa się przy intensywnych wdechach, obwód nie może być zatem zbyt ciasny, bo będzie sprawiał dyskomfort. Nie powinien on również zachodzić na łopatki. Jeśli przemieszcza się to jest za luźny.

Miseczki powinny zakrywać całą pierś bez efektu „wylewania się” w górnej części biustonosza lub pod pachami. Sutek powinien znajdować się w najgłębszym, centralnym miejscu miseczki. Piersi powinny być uniesione, ukształtowane i oddzielone od siebie. Fiszbiny, jeśli są, mają za zadanie całkowicie okolić piersi, nie wbijać się w tkankę piersiową ani nie kończyć się na plecach.

Pozostają jeszcze ramiączka. Pamiętaj, to mit, że głównie one unoszą biust. Nic bardziej mylnego! Ramiączka nie powinny być mocno naciągnięte i wbijać się boleśnie w ramiona, ale też nie powinny spadać i się z nich zsuwać.

Jeśli uprawiasz sport częściej niż dwa razy w tygodniu, powinnaś mieć więcej niż jeden biustonosz sportowy, aby służył ci dłużej.

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page